אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

פרחים, שמיטה ואהבת המולדת

השארת תגובה

לקניית פרחי ארץ ישראל
http://www.zivroses.co.il/page.php?p=52

כתוב במשנה במסכת שביעית שיש לפרחים (כגון הוורד והלוטם) דין שביעית, וכך גם סובר הרמב”ם. הרב שלמה זלמן אוירבאך סובר שכל פרח שלא מקובל לגדל אותו בשביל הריח (אלא בשביל המראה או טעם אחר) אין בו קדושת שביעית. הרב יוסף אלישיב סובר שאם יש בפרח ריח הרי שיש בו קדושת שביעית, אפילו אם לא מקובל לגדל פרח זה לשם כך. לעומת זאת, הרב מרדכי אליהו סובר שפרחים המשמשים לנוי בלבד (והם חסרי ריח וחסרי טעם) חלים בהם כל דיני שביעית.

היתר מכירה ומצע מנותק
בכל הקשור לנושא של צמחים שגדלו בשנת השמיטה יש גישות שונות בפוסקים. ישנם פוסקים שמחמירים בכזה, אחרים מתירים. הרב משה צוריאל במאמרו בנושא מביא קבוצה נכבדת של פוסקים חשובים שהכריעו להקל. הרב יהודה עמיחי (ראש מכון התורה והארץ) סובר שאם פרח גדל על מצע מנותק, הרי שאין כל חשש איסור, ישנם רבנים נוספים שסוברים כך להלכה.

אהבת הארץ מול אהבת החומרות
יש לזכור שרוב הפרחים הקיימים בשוק חסרי ריח. הרב ליאור טוען שעדיף להקל בסוגיית היתר מכירה על מנת לתת עדיפות לקנות מיהודים מאשר לקנות מחקלאים מעזה, סוגיית התמיכה בחקלאות היהודית מהווה את אחד הטיעונים המרכזיים של המצדדים בהיתר המכירה.

ולעניין הפרחים, החמרה בנושא הפרחים תוביל בעקיפין להעדפת סחורה תוצרת חוץ לארץ, עם כל מה שמשתמע מכך מבחינת החקלאות היהודית. כמו שיש דיונים בפוסקים על איסור סחורה בגידולי שביעית, יש גם דיונים בפוסקים מתי אסור לקנות מגוי כאשר ישנה אפשרות לקנות מיהודי. בספר טוב הארץ (שנכתב על ידי תלמיד של הארי הקדוש) מבואר בהרחבה שככל שהארץ יותר קדושה, הצמחים שגדלים בה קדושים יותר. מעבר לכך, שישנם מגדלי פרחים שיש להם היתר מכירה או אישור על כך שהפרחים גדלו על גבי מצע מנותק.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s