אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

דעת הרב נבנצל על התכלת

3 תגובות

ראיתי באיזה שהוא מקום באינטרנט (ואני לא יודע אם זה נכון, צריך לבחון עד כמה המקור הזה אמין) שהגאון הרב אביגדור נבנצל סובר שאין לשים תכלת בגלל שצריך שהצבע של הפתיליות יהיו בצבע של הטלית. לי נראה שיש כמה דרכים לשים תכלת מבלי לפעול נגד דעתו של הרב נבנצל (או לפחות להקטין את ההתנגשות עם דעת הרב נבנצל)

ראשית, מי שסובר שהקהה קוצים זה התכלת שעליה התורה דברה אז אין בכלל בעיה מכוון שאין לדבר סוף, הרי בסופו של דבר אם זו התכלת אז אין בעיה שהפתיליות לא יהיו בצבע של הטלית. ככל הנראה הרב נבנצל סובר שההוכחות של הקהה קוצים אינם חד משמעיות.

שנית, ניתן לשים פתיל אחד (או חצי פיתל כפי שסובר הרב דב ליאור). הרי שלפי דעת הגאון מוילנא והברכי יוסף צריך לשים פתיל אחד. לפי הרמב"ם חצי פתיל. ואפילו שלדעת המשנה ברורה והטורי זהב יש לשים שתי פתילים, הרי שמכוון שבימנו רוב הדתיים לא שמים תכלת, ובנוסף לכך המנהג של רוב לובשי התכלת זה לשים פחות משתי תפילי תכלת, נראה שמי שבאמת חושש לדעת הרב נבנצל – יכול למעט בתכלת ולשים פחות משתיים. יש לזכור שהילקוט יוסף (וכן דעת הבן איש חי) שבטלית שיש בה כמה פסים שצבעם אינו לבן – אין בעיה של התנגשות עם פתיליות לבנות, וזאת מכוון שהולכים אחר הרוב. ואכן, היום יש הרבה מאוד דתיים שלובשים טלית קטן מצמר שיש בו פסים שחורים. וכן רוב הדתיים לובשים טלית גדול שיש בו פסים שחורים או כחולים. נכון שיש דעה שמחמירה ואומרת שהטלית צריכה להיות לגמרי לבנה, אבל נראה שזו דעה שלא נוהגים כמותה. ועוד, שהפסים השחורים זה סמל לחורבן בית המקדש, והפסים השחורים הללו משרים תחושה של עצבות, והרי צריך לקיים מצוות בשמחה, הטלית צריכה לסמל שמחה ולא עצבות שחורה. לכן, מי שנוהג ללבוש טלית קטן עם פסים שחורים, ולגבי התכלת הוא צועק שיש כאן חשש שהטלית אינה בצבע של הפתיליות, הרי שהוא סותר את עצמו.

שלישית, וזה כבר פתרון יצירתי, פשוט לבצוע חלק קטן מהטלית הקטן בצבע תכלת. פשוט לקחת טוש ולקשט. לא ראיתי כזה פתרון באף ספר, אבל זה יוצר מצב שמיעוט מהטלית צבוע בתכלת, כמו גם שמיעט מהפתיליות צבועות בתכלת.

רביעית, לפי חלק מהפרשנים צריך שהטלית תהי מצבע הפתיליות על מנת שהטלית תראה יותר יפה. נראה בסברה שפתיליות עם תכלת יותר יפות ויותר משמחות מפתיליות לבנות. ואם מוסיפים לטלית קישוט יצירתי מתכלת, הרי שממש כיף לקיים מצוות ציצית.

מודעות פרסומת

3 מחשבות על “דעת הרב נבנצל על התכלת

  1. פינגבק: דעת הרב נבנצל על התכלת – תגובה | aboutAll

  2. פינגבק: הרוב לבן והמיעוט תכלת « אורגני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s