אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

המאמר של פרופסור גולדשמידט

השארת תגובה

פרופסור אליעזר גולדשמידט ביחד עם ד"ר אריה מעוז כתבו את המאמר הנדסה גנטית בצמחים רקע מדעי והיבטים הלכתיים. בתערובת איסור נראה שכותב המאמר לא הכריע ואמר שיש לבחון את הנושא לפרטיו.

פרופסור גולדשמיט כתב שלגבי גן ממקור שאינו צמחי אין איסור כלאים לכל הדעות. האמירה לכל הדעות אינה מקובלת עלי, הרב שמואל דוד סובר שגם בגן ממקור שאיננו צמחי יש איסור כלאי הרכבה. מעבר לכך, מכוון שיש דעות בפוסקים שלנו יש סמכות לגזור גזירות מדעת עצמנו הרי שלפוסק מותר לומר שמכוון שהגן הזר (גם כאשר אינו צמחי) יוצר יניקה בין המינים הרי שיש איסור כלאים והעובדה שאין לכך מקור מהפוסקים זה מכוון שבעבר לא היה ניתן ליצור כלאים בין בעלי חיים לצמחים. אך יש לסייג, יש פוסקים חשובים כגון הרב קנייבסקי שאכן אומרים שבגן ממקור שאינו צמחי אין איסור גם למחמירים, פשוט המינוח לכל הדעות אינו מדויק.

עוד כתב שם שיצירת צמח מהונדס אינה יוצרת בשום מקרה מין חדש. לאמירה הזו אני לא מסכים, הצמחים המהונדסים זה ממש מין אחר ויש לך הרבה ראיות. כאשר אני קונה בחנות משקה סויה לא מעניין אותי איזה זן הסויה, מה שאותי מעניין זה המין של הסויה (מין לא מהונדס גנטית) ואם מדובר במין מהונדס אז לא מעניין אותי איזה זן זה (איזה סוג של הנדוס גנטי זה עבר).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s