אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

המאמר של הרב עמיחי על הנדסה גנטית

השארת תגובה

הרב עמיחי ראש מכון התורה והארץ ידוע כגאון והוא מומחה גדול במיוחד בכל ההלכות הקשורות לחקלאות

כלאים והתערבות במעשה בראשית
הרב עמיחי הכריע שאין בהנדסה גנטית איסור כלאים ועוד מוסיף הרב שברור לכל הדעות שפרי הגדל מהרכבה לא נאסר באכילה. ויש להוסיף עוד סברות להקל, שגם אם יש איסור כלאים הרי שיש לבחון האם מדובר בכלאי זרעים או כלאי הרכבה, ורק אם נצמד לדעת הרב שמואל דוד שיש בכך איסור כלאי הרכבה הרי שיש מחשבה ראשונית לאסור קניה של הצמח. ועוד, שיש מגדולי הדור (הרב קנייבסקי, הרב יצחק יוסף, הרב יעקב אריאל) שסוברים שכאשר הגן הזר מגיעה ממקור שאינו צמחי אז לכל הדעות אין איסור כלאים, והרי ברוב המקרים לא משתמשים בהנדסה גנטית בגן ממקור צמחי. למרות שיש לסייג שהרי הרב שמואל דוד סובר שגם בגן ממקור שאינו צמחי יש איסור כלאי הרכבה. ואם נוסיף לכך את דעתם של הרב דוב ליאור והרב שלמה עאמר שאין בהנדסה גנטית בכלל איסור כלאים (גם כאשר הגן מגיעה ממקור צמחי) יוצא שלפי רוב גדולי הדור שחיים כיום אין בהנדסה גנטית איסור כלאי הרכבה.

אבל גם אם אין איסור כלאי הרכבה עדיין יש לבחון האם יש איסור התערבות במעשה בראשית. אמנם האיסור של התערבות במעשה בראשית לא גורם לכך שהפרי יהיה אסור באכילה, אך יש לעיין האם זו סיבה מספיק חזקה לאסור קניה של הפרי.

כשרות
בעניין הכשרות כותב הרב שמכוון שהגן הזר לא נראה בעין ולא מדובר ביצור שלם אלא רק בגן, לכן אין לאסור צמחים מהונדסים באכילה. דברים אלו סותרים את דבריהם של חלק מהפוסקים שסוברים שמכוון שהגן הזר הוא רכיב חשוב אז יש לו דין של דבר שממש ניכר לעיניים. מעבר לכך, נכון שהגן הזר הוא רק גן אבל גם הגנים המאחרים הם רק גנים ואין להתעלם מההקשר שבו הדברים נעשים.

בריאות ואיכות הסביבה
בנוגע לנזקים הבריאותיים כתב הרב עמיחי שמי שמחליט אלו "הגופים הממונים על בריאות הציבור” ולא כל מיני אתרי מידע באינטרנט. בעניין איכות הסביבה כותב הרב שאין הכרעה מדעית האם הצמחים המהונדסים מזיקים לאיכות הסביבה או מועילים לה, ולכן ההלכה אינה יכולה להכריע בדבר שלא הוכרע במציאות. ולי נראה שדברים אלו תמוהים, שהרי יש ארגונים ירוקים (תנועה ירוקה, מגמה ירוקה, פעולה ירוקה ועוד) שטוענים שהצמחים המהונדסים מזיקים לאיכות הסביבה.

גנבת דעת
לגבי איסור גנבת דעת כותב הרב שיש לחייב את היצרנים לסמן מזון מהונדס, רק שכאן לא ברור מי שצריך לחייב את היצרנים לעשות כן, האם זה התפקיד של ארגוני הכשרות? או של המשרדים הממשלתיים בלבד?. אולי ניתן לראות בדבריו של הרב עמיחי קצת ראיה לכך שיש איסור לקנות מזון מהונדס מכוון שעל ידי קניה הצרכנים תומכים כספית בגנבת דעת.

הרב עמיחי כתב מאמר על צמחים מהונדסים גנטית ובו התייחסות לנושא מכמה היבטים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s