אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

בד"ץ בני ברק והצמחים המהונדסים

השארת תגובה

הרב דוב לנדאו כתב מאמר על הנדסה גנטית בצמחים שבו הוא סוקר את השאלות הלכתיות השונות הקשורות לנושא. המאמר שלו התפרסם בעיתון המודיע. הרב לנדאו הוא אדם נעים הליכות שנחשב למנהיג של בד"ץ בני ברק, שהינו אחד מארגוני הכשרות הישראלים, שאני מכבד ומעריך.

סוגיית הכשרות
הרב לנדאו במאמרו הביא את דבריו של הרש"ז שאמר בהקשר של הלכות כלאים שהגן הזר נחשב ממש כניכר לעיניים. הרש"ז אמנם דיבר על כלאים, אך מדברים אלו יש ראיה גם לעניין הכשרות – שגנים מבעלי חיים לא כשרים פוסלים את הכשרות של הצמח המהונדס מכוון שהגן הזר נחשב ממש כניכר לעיניים. בהמשך כותב הרב לנדאו שהזריעה באדמה הופכת את הזרע שהונדס עם גן לא כשר – למאכל כשר, והביא ראיה מהזרקה של דם לתוך זרע של ירק שהזריעה באדמה מכשירה. ויש לדחות את הדברים, כאשר מזריקים דם לתוך זרע של ירק, הרי שאחרי הזריעה באדמה הירק שגדל אינו מכיל דם, הדם נרקב באדמה. לעומת זאת, בהנדסה גנטית הגן הזר נחשב לחלק מהמהות של הצמח, ולכן הראיה שהביא כבוד תורתו אינה ראיה נכונה לעניות דעתי. אך יש לסייג, יתכן שישנה סיבה אחרת להתיר אכילת מזון מהונדס, וצריך עיון.

סוגיית הבריאות
הרב לנדאו כתב שחוקרים מאוניברסיטת קונדל מצאו שחצי מזחלי הפרפרים שאכלו תירס מהונדס – מתו. אם מדובר במזון שמזיק לבריאות הרי שיש חובה הלכתית לסמן מוצרים אלו על מנת להימנע מלגנוב את דעתם של הבריות ואם אכן היצרנים עוברים על איסור גנבת דעת, הרי שיש הלכה בשולחן ערוך שאסור לקנות מגנבים.

סוגיית איכות הסביבה
הרב לנדאו הביא בשמו של הרב משה הרשלר חששות שההנדסה הגנטית עלולה לגרום נזקים לאיכות הסביבה. הפגיעה באיכות הסביבה מחזקת את האיסור לבצע הנדסה גנטית מכוון שכל התערבות במעשה בראשית מותרת רק בתנאי שהיא נעשית לתועלת האנושות (כפי שסוברים הרב קוק הכהן ושבט הלוי), הפגיעה באיכות הסביבה מחזקת את האיסור של גנבת הדעת (מכוון שהשיקולים האקולוגיים מהווים חלק משיקולי הקניה) וכן זה מחזק את האיסור לקנות מזון מהונדס (מכוון שכך הקונה נעשה שותף לפגיעה באיכות הסביבה).

מסקנות
מדבריו של כבוד תורתו נראה שיש ראיות לאסור קניה ואכילה של מזון מהונדס, מזון שהרב לנדאו בעצמו נותן לו כשרות

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s