אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

הסיבה האמתית למים אחרונים

השארת תגובה

לאחר סעודה שמקיימים על פת יש הלכה שצריך לטיול את הידיים לפני ברכת המזון. פעם הטעם להלכה היה מכוון שתוך כדי סעודה היה נעשה שימוש במלח סדומית היה מלח מסוכן, ומתוך חשש שמא יגע בעיניים ויתעוור, הורו חכמי ישראל ליטול ידיים על מנת למנוע את הסכנה. החשש של מלח סדומית לא קיים היום ולמרות זאת פוסקים חשובים (ילקוט יוסף, ברכי יוסף, הגר”א, הלבוש) כתבו שאפילו בימינו חובה לעשות מים אחרונים.

מדוע נוטלים מים אחרונים? אז אם פעם הסיבה היתה מלח סדומית, הרי שישנם גם טעמים נוספים על פי הנגלה. כך למשל כותב הלבוש שפעם היו נוהגים למשוך את הידיים בשמן על מנת לנקות את הידיים לכבוד ברכת המזון, מכוון "שאין השמן ערב מצוי בינינו, יזהרו במים אחרונים להסיר הזוהמה מן הידים לנקות לברכה במקום השמן ערב”. וכך כותב הגאון רבי זלמן : "שהידים שהן מזוהמות מלכלוך המאכל הן פסולות לברכה". ומוסיף הלבוש טעם נוסף, ש"יש לחוש מפני מלח אחר שטבעו כמלח סדומית”. גם ראיתי בספר על כוונת הברכות שמלח סדומית זה סמל להתנהגות של אנשי סדום, שהיו דואגים רק לעצמם, לכן מים אחרונים באים להזכיר לאדם שנכון שהוא אכל לשובע לחם, אבל יש אנשים שרעבים ללחם וצריך לדאוג להם.

אך על פי המקובלים הטעם למים אחרונים זה לעשות פעולת הסחה, לתת לטומאה קצת מים על מנת לגרום לטומאה לעסוק המים האחרונים וכך ניתן לכוון בברכת המזון מבלי לספוג הפרעות מצד כוחות הטומאה.

עד היכן יש ליטול את הידיים? לפי הרב קארו עד פרק שני של אצבעות, ולפי הבן איש חי עד סוף קשרי האצבעות עם פסת היד. ולכן, על מנת לנקות חלק ניכר מהאצבעות (או את כל חלקי האצבעות לפי הבן איש חי) הרי שצריך לעשות מים אחרונים עם כמות גדולה של מים. אבל נראה שעל פי המקובלים יש לעשות מים אחרונים עם כמות קטנה, מכוון שהמים האחרונים זה מזון לטומאה. אם כן, כיצד ניתן לגשר בין דעת המקובלים לדרישה ההלכתית לעשות מים אחרונים ולנקות את האצבעות על פי דרישת ההלכה?

התשובה לכך נעוצה בתשובה הפשוטה שבמקרה הזה פשוט דרישת ההלכה גוברת על העמדה של המקובלים. הרי שאין לנקות רק חלק קטן מהאצבעות (כפי שכותב מפורשות המשנה ברורה) ואפילו שיש בכך פגם מבחינה קבלית. יתרה מכך, אם עיקר הסיבה שיש לעשות מים אחרונים נובעת מכך שיש להעסיק את כוחות הטומאה, הרי שהיה מספיק לנקות רק חלק קטן ביותר מהאצבעות ועם מעט מאוד מים. אבל נראה מכוון שהעיקר זה הסיבות הגשמיות-חברתיות (שיקולים בריאותיים, ניקיון לכבוד הברכה, התנתקות סמלית מאכזריות) זה בא לרמוז משהוא על הדרך של היהדות, והבורא יאיר דרכנו לראות את האמת.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s