אורגני

מצוות התלויות בארץ,בריאות, הלכה, איכות הסביבה, טבע, תכלת

צרכי האדם מול צרכי הסביבה

השארת תגובה

מעיון בדבריהם של פוסקים חשובים נראה שהנושא של איכות הסביבה תופס מקום במסגרת ההלכה. מצד אחד יש את הצורך לשמור על איכות הסביבה מתוך רצון להתחשב בסובבים, מצד שני שמירה על איכות הסביבה יכולה להזיק לאדם הפרטי.


למשל, אדם נכנס לחנות ורואה שתי סוגים של שמנים, שמן חמניות רגיל שעולה עשר שקל לעומת שמן קנולה אורגני שעולה שלושים שקל. אם הצרכן יבחר לקנות את השמן האורגני הוא אכן מגלה התחשבות גדולה יותר באיכות הסביבה  אך במקרה שכזה אין חובה הלכתית לקנות דווקא את השמן האורגני מכוון שהוא יקר פי שלוש. גם בתעשיית הביצים דעת הפוסקים להקל. בתעשיית הביצים הרגילה מעבירים את התרנגולים התעללויות על מנת לייצר כמות גבוהה של ביצים וכך להרוויחם יותר כסף, כתוצאה מכך גם הביצים נמכרות במחיר זול יותר. המנחת יצחק שנחשב לאחד מגדולי הפוסקים התיר לבצע את כל ההתעללויות הללו בעופות מכוון שצורכי האדם קודמים לצורכי בעלי החיים, להלכה הרב דוב ליאור הכריע שמותר לקנות ביצים רגילות. נראה שיש סברה נוספת להקל, גם מדברי הרב קוק הכהן יש ראיות להקל בסוגיית הביצים, הרב קוק מסביר באריכות שמכוון שלא הגענו עדיין לתיקון המידות ביחסים בין בני אדם, אז לעת עתה אין זה נכון להחמיר דווקא ביחסים בין האדם לבעלי החיים (אך לא דייקתי בדברי הרב קוק ודבריו הקדושים מובאים בספר חזון הצמחונות השלם). גם הרב דוד חי הכהן הכריע שמותר לקנות ביצים רגילות מכוון שביצים זה מצרך חיוני. סניף נוסף להקל הוא שביצים אורגניות הם ביצים יקרות, וכאמור צורכי האדם קודמים.
אך יש גם את הצד השני של המטבע, מכוון שהיהדות היא דת מורכבת אז לא ניתן לומר שתמיד יהיה מותר להקל ולהתעלם לגמרי מהפן של איכות הסביבה. כך למשל, נציג מטעם מכון משפטי ארץ סובר שאם יש פער קטן במחיר בין מוצר ירוק למוצר רגיל אז חובה לקנות את המוצר הירוק. גם מדברי הרב דוד חי הכהן נראה שכשר מדובר במצרך שהוא אינו חיוני כל כך כמו ביצים, אז יש יותר מקום להחמיר. שבט הלוי סובר שבתעשיית הביצים אסור להתעלל בציפורים, ולכן יש קצת ראיה מדברי שבט הלוי שאסור לקנות ביצים רגילות על מנת לא לתמוך בעוברי עבירה (למרות שיש לסייג את הדברים, שבט הלוי לא כתב מפורשות שאסור לקנות ביצים רגילות). אם כן נראה שאם יש איזה שהיא סברה לרחם על הציפורים, קל וחומר הדבר נכון במצבים של צער בני אדם. גם מדבריו של הרב אליעזר מלמד נראה שככל שיש צורך יותר מהותי, יותר קל לצער בעלי חיים.הרב יובל שרלו נשאל מה עדיף לקנות נייר טואלט שיש עליו אישור שהמפעל לא עובד בשבת, או לקנות נייר טואלט שיש עליו אישור שהוא עשוי מנייר ממוחזר, מה אנו מצפים שיענה רב?. היינו ודאי מצפים שיאמר שוודאי שהנושא של השבת חשוב יותר. אך הרב ענה "אחוז בזה וגם מזה אל תנך ידך”. זאת אומרת שכמו שיהודים דתיים לא יחללו שבת, כך גם התורה מצווה על איכות הסביבה. (לבסוף נראה מדברי הרב שרלו שהנושא של השבת עדיף).
כל הדברים שמובאים כאן אינם פסק הלכה מכון שאני לא רב, ועל כך מקרה יש לעשות שאלת רב, הדברים יותר מהווים כיוון חשיבה כללי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s